Články
Komentáře

Dovolte mi zamyslet se nad tématem, možná některým našim čtenářům až nebezpečně blízkým. Pojďme společně maličko nakousnout tento fenomén doby, ačkoliv mnozí ho považují za tabu. Pojďme se chvilku zastavit nad problémem zvaným – závislost na počítačových hrách.

Kde se vzala, tu se vzala

Někteří považují závislost na počítačových hrách za žhavou novinku 21. století, za nafouknutou mediální bublinu, která za pár měsíců praskne. Někteří si možná myslí, že se jedná jen o marketingový tah SMMSD (Sdružení maminek, milující své děti) a továren na jízdní kola, aby (pod záminkou, že poč. hry škodí) vytáhli své milované potomky od kompu a šli ven.

Přitom závislost na hraní není taková novinka, jak by se zprvu dalo domnívat. Patologické hráčství, jak odborníci této závislosti říkají, je ve své podstatě stará jako lidskost sama. Lidé hrají nejrůznější hry (kostky, stolní hry, karty) už od nepaměti a vždycky se našel někdo, kdo raději život zasvětil hraní než běžným povinnostem. Opravdový boom v závislosti a hlavně celospolečenský problém se z toho stal však až koncem 20. století.

První kasina se po Spojených Státech začali objevovat už v 19. století, k opravdovému masovému rozšíření po celém světě, včetně Evropy, došlo až v 70. letech minulého století. Od stejné doby se začíná veřejně mluvit i o negativních účincích hazardu na lidskou psychiku, nejen o tom, že se dá gambleřstvím přijít o hodně peněz.

Od karet k počítačovým hrám

Jak se bleskově rozšiřoval počet hráčů, museli i kasina rozšiřovat své služby, aby všechny klienty uspokojili. A tak brzy nejpopulárnější karetní hry Poker a Black Jack postupně doplnili rulety a hrací automaty.

Brzy přestali být hrací automaty doménou velkých kasin a přesunuli si i do menších. Dnes je naprosto běžné, že je hrací automat i v maloměstské zakouřené putice. Dobu nezastavíme a tak se pomalu začínají v našich hospůdkách a barech objevovat počítačem řízené rulety i herní konzole.

V poslední době se stali počítačové hry (zejména pak ty, co se hrají přes internet) doslova fenoménem doby a dnes už v každém větším městě krom klasických kasin nalezneme i Počítačové herny.

Závislost ? Pch… kecy upovídaného strejce

Někteří možná namítnou, že závislost na počítačových hrách není v žádném případě nebezpečná, protože hraní her u kompu není tak finančně náročné jako zahrát si Poker v kasinu.

S tímto tvrzením absolutně souhlasím. Ale právě to, že hraní poč. her nestojí ve své podstatě téměř nic (samozřejmě, že u některých her si výrobce účtuje poplatky, ale ve srovnáním s hazardem v kasinech je to skutečně pakatel) stává se tím ještě více nebezpečnějším. Hraní online her totiž otevírá cestu novým „zákazníkům“, kteří by do kasina za normálních okolností nikdy ani nevkročili a v důsledku toho se rodí i nový, potencionální gambleři. A co je nejspíše úplně nejhorší, hraní online her otevírá cestu k závislosti i dětem útlého věku. Zatímco z kasina nebo z hospody vás od automatu, pokud neměříte alespoň 165cm, vyhodí místní hospodský Karel, Wowko nebo Csko hrají i děti, kterým sotva bylo 13 let. Děti jsou samozřejmě daleko více psychicky labilnější a tak se stávají závislí mnohem snadněji. Navíc většinou nemají ani nějaké větší závazky, takže mají na hraní daleko více času.

Jak se taková závislost projevuje ?

Příznaky i důsledky jsou hodně individuální. Nejhorší na psychické závislosti je to, že člověk sám o sobě tyto důsledky nevidí. Příznaky a důsledky závislosti bych rozdělil do dvou kategorií. Tou první jsou „viditelné důsledky“, druhou kategorií jsou „teoretické důsledky“.

Viditelné důsledky vidí především blízké okolí závislého, v lepších případech si jí všimne i sám závislí, ale nebývá tomu tak vždy. Začíná to přitom velice pomaličku. Jako u téměř každé závislosti neexistuje žádný zlomový okamžik, kdy si v jednu chvíli můžete říct „Nejsem závislí“ a v druhé „Teď už závislí jsem“. Jestliže spoléháte na to, že budete hrát až do hranice závislosti a pak na hraně přestanete hrát, doplatíte na to. Takovým nejběžnějším viditelným důsledkem, který se začne projevovat už z počátku je nejspíš nedostatek času na své povinnosti. Ve skutečnosti to není nedostatek času, ale nechuť přestat hrát. Později přichází na řadu nedostatek spánku. Probděné noci u počítače neznamená jen to, že se vám ráno nebude chtít vstávat. Člověk ke svému životu potřebuje 6-8 hodin pravidelného spánku. Pokud místo spánku doháníte vše kofeinem, začne se tělo bránit. To jak se tělo brání psychickému tlaku se říká stres. Stres má snad milión příčin a milión důsledků. Opět člověk často ani neregistruje, že je ve stresu. Cítí se hůř, ale protože má svou „drogu“, dokáže to snadno překonat. Vídí to jen vaši blízcí. Přestáváte se věnovat svým opravdovým kamarádům, přítelkyně vás už nejspíše dávno opustila, protože žárlila na alíky, že se jim věnujete více než jí. Rodina na vás v lepším případě tlačí, aby jste toho už nechali, což ale u vás způsobuje jen další podrážděnost, další stres.
V pokročilé fázi závislosti přestáváte vnímat realitu ve správném měřítku. Silně se vám upraví žebříček životních hodnot. Najednou zjistíte, že láska, rodina nebo kariéra nejsou pro vás nějaké důležité věci. Opravdu důležité bude zahrát si. Je to stav, který nezávislí člověk nikdy nedokáže pochopit. Co se asi může takovému závislému člověku honit hlavou si můžeme jen domýšlet, přečíst si to z nějakých příruček nebo nám o tom může poreferovat zkušený psycholog. Ale asi nikdo nám do mozku nenahraje závislost na 15 minut, jako na zkoušku.
V extrémních případech přestane mít člověk o skutečném světě naprosto jinou představu. Případy, kdy náctiletý kluk vyskočí z okna a začne mávat rukama v domnění ze dolétne do sousedního města možná můžou působit jen jako námět pro filmový trhák, ale je opravdu důležité zamyslet se nad tím, co se tomu klukovi honilo hlavou, než došel k oknu a skočil.

Teoretické důsledky závislosti by se možná dali vysvětlit tím, že si člověk řekne „kdybych tenkrát tolik nehrál, tak bych byl…..“. Dlouhodobé důsledky závislosti si člověk buď uvědomí až opravdu velmi dlouho poté, co se závislosti zbaví (pokud se jí vůbec zbaví). Bohužel, většinou si to člověk ani neuvědomí, co všechno ztratil tím, že hrál. Můžete si říkat třeba…kdybych tenkrát tolik nehrál, věnoval bych se škole, dneska jsem mohl být ředitelem nadnárodní firmy, místo toho mám učňák a třídím zboží v supermarketu. Kdybych tenkrát tolik nehrál, věnoval se své přítelkyni, měl bych dnes krásnou rodinu a byl bych šťastnej. Místo toho jsem sám, starej a žádná mě nechce. Kdybych tenkrát tolik nehrál, věnoval se fotbalu, kopal bych dnes za svůj oblíbený tým a byl ve formě. Takových „kdyby“ je spousta a jsou to nepřímé důsledky patologického hraní. Vysokou jste třeba nemuseli udělat, kvůli nedostatečné píli, přítelkyně vás mohla podvést s jiným a ve fotbalu byste třeba nikdy nebyl dobrý, ale mohli jste to alespoň zkusit. Místo toho jste hráli World of Warcraft.

Jsem závislí! Jak se toho mám zbavit?

Bohužel nejsem žádný psycholog, abych si mohl otevřít poradnu pro závislé na poč. hrách. Pokud jste skutečně závislí, a uvědomujete si to a chcete s tím opravdu něco dělat, máte vlastně neuvěřitelné štěstí v neštěstí. To že si člověk vůbec závislost uvědomí je prvním krokem k vítězství. Možná že vám dokáže pomoci rodina, možná budete muset navštívit odborníka, ale máte napůl vyhráno.
Mnohem lepší je tomu ale předcházet. To že si zahrajete nějakou hru neznamená hned, že se stanete závisláky. Závislost se v mozku pěstuje léta. Někdo se stane závislým za rok, někdo za 5 let a někdo za 10 let. Představte si, že byste 10 let nepřetržitě hráli online hry. 10 let je jen sedmina průměrného života, ale opravdu stojí za to zkazit si dalších 6/7 života výměnou za „šťastných“ 10 let ?
Nejlepším způsobem je najít si i zálibu v něčem jiném a své záliby pravidelně střídat. Když má někdo tréninky basketu 3x v týdnu a basketball ho baví a naplňuje, nejspíše se nikdy závislým na hrách nestane. A to ani tehdy, kdy si s kamarády občas do noci nějakou tu hru zahraje. Pokud vás žádný sport nezaujal, zkuste se věnovat konečně své přítelkyni nebo kamarádům. Běžte se projet na kole, zaběhat si. Pořiďte si psa nebo kočku. Pokud se nemůžete (jako já) odtrhnout od počítače, věnujte se něčemu jinému. Začněte se učit programovat, kreslit ve Photoshopu, skládat hudbu na PC…je toho tolik čemu se můžete věnovat.

Počítačové hry nejsou zlo, pokud víme kde jsou hranice

Já díky online hrám potkal skvělou partu lidí – kamarádů. S některými se dnes moc rád občas vidím, někam zajdeme, pokecáme. Navíc je to dobré vyplnění zbývajícího volného času, ale musíme vědět, kde mát své hranice. Přeji Vám, aby jste si i vy našli své hranice, protože jak se říká „všeho moc škodí“.

50 odpovědí v “Závislost na počítačových hrách”

 1. 3.6.2007 v 16:10 - Replik -

  Já nemůžu než souhlasit … Je to hodně dobrý článek a jistě ti zabral mnoho času. Líbí se mi jeho pojetí i texty v něm. Sám jsem jednu dobu hrával hry dost, ale teď už né tak moc. Důvodem je stále méně času, který mi zbývá, proto jestli si zahraji občas nějakou hru, tak spíše onlinovku, protože mě baví kontakt s druhými lidmi. Musím říct, že hodně přátel mám i přes internet a to, že jsem se s nimi nikdy neviděl neznamená, že to nejsou dobří přátelé … Dost jich je i z onlinovek.

  Vše ale má své hranice. To je nepopiratelné. :-)

 2. 3.6.2007 v 23:35 - axxxa -

  Dobře napsané, no…kvůli wowku se semnou rozešel kluk, závislost na hrách je špatná věc :(

  Ještě si rejpnu…vzory přídavných jmen (jarní, mladý) a s tím spojené změny koncovek ti asi moc neříkají, což? :) Popřípadě jiná pravidla na psaní i/y :P

  Ale vím že taky nepíšu nejlíp, tak to neber moc vážně :D

 3. 5.6.2007 v 00:02 - Pete -

  Je to dost dobře napsané, chvála, že někdo něco takového nastal. Je nutno souhlasit.;-) Wowko je strašnej žrout času, a myslím, že kdyby si to někteří lidé uvědomili, co jim to sezení na prdeli vezme, možná by se tvých rad drželi. Bohužel nemám zdání, jestli ti, kterým nevadí jako pár mých friendů přijít ze školy, nebo z práce a strávit nad onlinovkou až do 5 do rána. Možná to není správné, ale lidi, kterým už nezáležií na okolí a žijí ve světě onlinovek, nevychází z domu už ani kuli svým koníčkům kterým se 10 věnovali a teďok jim je to šumák asi moc nepomůžeš. Protože si neudělají ani 4 sku..ný minuty nato, aby si to přečetli. Jinak nemám slov, máš pravdu se vším…

 4. 5.6.2007 v 15:36 - Rengen -

  Za pravopisné chyby se hrozně moc omlouvám…do příště na tom zapracuji. Stydím se :)

 5. 5.6.2007 v 19:48 - kupkoid -

  Když tak mi to pošli PM/mailem na korekturu.

 6. 9.8.2007 v 00:49 - Sandokan4 -

  Skvělej článek.. chválim. Já sám se nejspíš nikdy závislej stát nemůžu. Mám speciální vlastnost že mě každá hra po chvíli přestane bavit :) tzn wow hraju třeba měsíc, přestane mě bavit. Za půl roku nainstaluju a takhle se to opakuje :D . to samý platí se všim. Přesně jak napsal Michal Rybka – Pokud přijde nuda, je to dobře, znamení že nejste závislý. :) Něco jinýho je pak ovšem závislost na PC…

 7. 20.8.2007 v 14:24 - KarQul -

  Super clanek pekne napsanej a musim rict ze clovek zavyslej na wowku ci jine hre by urcite nasel uzitecne rady jak zatocit se zavyslosti:D ja osobne si troufam rict ze hraju s prestavkou asi 2 roky a porad nejsme zavyslej i kdyz nedelam zadnej sport:)) tusim ze prvni mesic kdy sem hral sem na tom sedel 10
  hodin denne, ale pak sem neako dohral tu 60 a casem to prestane bavit jediny obdoby zavyslaciny je po wipu:D doufam ze zase neakou chvilu nebude

 8. 18.1.2012 v 11:41 - Asi Serija -

  Dobře napsané.. :)

 9. 18.1.2012 v 18:49 - at home masks -

  Thanks, I have been searching for info about this subject matter for ages and yours is the best I’ve found so far.

 10. 19.1.2012 v 06:43 - internet marketing membership -

  You should check this out…

  [...] Wonderful story, reckoned we could combine a few unrelated data, nevertheless really worth taking a look, whoa did one learn about Mid East has got more problerms as well [...]……

 11. 20.1.2012 v 10:41 - rent a car costa rica -

  Websites you should visit…

  [...]below you’ll find the link to some sites that we think you should visit[...]……

 12. 24.1.2012 v 20:21 - dima911 -

  dima911 Ну вообще-то, многое из того, что Вы пишете не совсем так… Ну да ладно,не важно :)

  Ну вообще-то, многое из того, что Вы пишете не совсем так… Ну да ладно,не важно :)

 13. 25.1.2012 v 20:46 - dima911 -

  dima911 В root мне логи, получилась новость…

  В root мне логи, получилась новость…

 14. 30.1.2012 v 22:58 - dima911 -

  dima911 Хорошо! Все бы так писали :)

  Хорошо! Все бы так писали :)

 15. 6.2.2012 v 12:18 - a java method -

  I’ve been browsing for exactly this article. Even though I was expecting to uncover this article I am really surprised that your particular experience was so easy to locate and just how it completely when compared to my personal experience.

 16. 7.2.2012 v 14:40 - los angeles financial planner -

  I love your blog. Very interesting posts and nice design.

 17. 9.2.2012 v 08:13 - Rico Pannebaker -

  This might not be the best place to request this, but I am searching for a pest management company inside the pittsburgh region and have no method to find out who’s the best. I found this company which is actually close to me and wanted to see if any individual has any testimonials on them. Spectrum Pest Control, 3058 West Liberty Avenue, Dormont, PA 15216 – (412) 446-2802

 18. 14.2.2012 v 16:54 - Online oupons -

  Online oupons Here is Blog of Online Coupons. Get Coupons Information, Free Coupons, Coupons Code, All about Coupons absolutely free! Old Navy is one of the Fashion Company which sell kind of fashion for kid,woman or man. Get the last and valid onlin…

  Here is Blog of Online Coupons. Get Coupons Information, Free Coupons, Coupons Code, All about Coupons absolutely free! Old Navy is one of the Fashion Company which sell kind of fashion for kid,woman or man. Get the last and valid online Coupons at Onl…

 19. 17.2.2012 v 16:18 - Tamara Siragusa -

  Your Internet site is very worthy. Thank the author very much for providing a lot of Superb post.

 20. 19.2.2012 v 12:14 - japanese lessons android -

  Awesome webpage…

  [...] only a few sites that had been shown below, from our standpoint are unquestionably well worth reading [...]…

 21. 22.2.2012 v 09:46 - bleka tänderna hemma -

  bleka tänderna hemma…

  [...]a I truly wanted to post a quick word so as to thank you for the unique facts dn[...]…

 22. 3.3.2012 v 06:04 - frenchpress review -

  I am really inspired along with your writing skills as well as with the structure for your weblog. Is that this a paid subject or did you customize it yourself? Anyway stay up the excellent high quality writing, it’s uncommon to see a nice weblog like this one today..

 23. 16.3.2012 v 23:08 - test -

  [...]here are some hyperlinks to internet sites that we link to due to the fact we feel they may be really worth visiting[...]

 24. 20.3.2012 v 04:22 - Charolette Szafraniec -

  My advise is to read widely and analysis most of the online trading strategy as different sites have them around from free to read widely and analysis most of.

 25. [...] Rodriguez Bar Refaeli Beyoncé Bianca Kajlich Bijou Phillips Blake Lively Blu Cantrell Bonnie Jill Laflin Bridget Moynahan Britney Spears This entry was posted in Uncategorized by mikemunter. Bookmark [...]

 26. 9.4.2012 v 06:40 - weva international -

  Hi, I realy apriciate with your post. please make sure that I can contact you, thanks.

 27. 9.4.2012 v 15:46 - Bank Card USA -

  http://namniyas.org/?p=719

 28. 15.4.2012 v 05:17 - Health Meaning -

  Nice post friend,,
  i will visit you agin :D

 29. 20.4.2012 v 14:01 - paint chip repair -

  Related……

  [...]just beneath, are numerous totally not related sites to ours, however, they are surely worth going over[...]……

 30. 23.4.2012 v 08:51 - complete drawing course -

  Check this out

 31. 30.4.2012 v 15:00 - Marcellus Summit Fashion -

  Helo dear….
  nice post…
  iwill read this blog again :)
  Thanks

 32. 5.5.2012 v 23:21 - tandblekninng med laser -

  tandblekninng med laser…

  [...]b Excellent article, I’ll bookmark Top Gaming Mouse… An Added Component To te[...]…

 33. 5.6.2012 v 11:46 - Julienne Gattis -

  I was hoping I would find an article like this with all the information I needed to get my term paper done…. Thank You.

 34. [...] McCarthy Jessica Alba Jessica Biel Jessica Cauffiel Jessica Paré Jessica Simpson Zooey Deschanel Aaliyah Abbie Cornish Adriana Lima This entry was posted in Uncategorized by mikemunter. Bookmark the [...]

 35. [...] Ramirez Grace Park Gretha Cavazzoni Gwen Stefani Halle Berry Hayden Panettiere Haylie Duff Heidi Klum Heidi Montag Hilarie Burton This entry was posted in Uncategorized by mikemunter. Bookmark the [...]

 36. 22.6.2012 v 16:11 - Sophia Parbol -

  I have been exploring for a little bit for any high-quality articles or weblog posts on this sort of space . Exploring in Yahoo I at last stumbled upon this website. Studying this info So i am happy to convey that I’ve a very just right uncanny feeling I came upon just what I needed. I most unquestionably will make certain to don’t omit this site and provides it a look on a continuing basis.

 37. 29.6.2012 v 02:56 - Misiek -

  Euzebia Just a fast hello and also to thank you for discussing your ideas on this web page. I wound up in your blog right after researching physical fitness connected issues on Yahoo guess I lost track of what I had been performing! Anyway I’ll be b…

  Just a fast hello and also to thank you for discussing your ideas on this web page. I wound up in your blog right after researching physical fitness connected issues on Yahoo guess I lost track of what I had been performing! Anyway I’ll be back as soo…

 38. 7.7.2012 v 10:19 - terencjusz -

  terencjusz This is a good subject to talk about. Generally when I come across these sort of things I like to post them on Digg. This article probably wont do well with that crowd. Ill take a look around your site though and submit something else….

  This is a good subject to talk about. Generally when I come across these sort of things I like to post them on Digg. This article probably wont do well with that crowd. Ill take a look around your site though and submit something else….

 39. 10.7.2012 v 02:40 - Diana -

  Diana ive checked this cool site a few times now and i have to say that i find it quite good actually. continue doing what youre doing! ;)

  ive checked this cool site a few times now and i have to say that i find it quite good actually. continue doing what youre doing! ;)

 40. 10.7.2012 v 14:29 - Dobrociech -

  Dobrociech Good thinking. Wondering what you think of its implication on society as a whole though? There are times when things like this begin to have global expansion and frustration. Ill be around soon to check out your response….

  Good thinking. Wondering what you think of its implication on society as a whole though? There are times when things like this begin to have global expansion and frustration. Ill be around soon to check out your response….

 41. 8.8.2012 v 02:40 - Brunilda Krag -

  Very well written article. It will be supportive to anybody who employess it, including me. Keep up the good work – for sure i will check out more posts.

 42. 21.12.2012 v 20:53 - Wernimont -

  you bette check this watch first guys. :)

 43. 29.12.2012 v 01:34 - free forum emoticon -

  This is by far the best looking site I’ve seen! It was completely easy to navigate and it was easy to look for the information I needed! Fantastic layout and great content!! Every site should have that!

 44. 18.4.2013 v 17:26 - Noble Cremona -

  You completed several nice points there. I did a search on the matter and found most persons will consent with your blog.

 45. 3.11.2013 v 08:04 - free journal articles -

  Hiya, I’m really glad I have found this info. Today bloggers publish just about gossips and internet and this is actually annoying. A good site with interesting content, that is what I need. Thanks for keeping this web-site, I will be visiting it. Do you do newsletters? Can not find it.

 46. 9.2.2014 v 22:52 - cheap oakleys -

  Hello, of course this article WoWResource – portál » Blog Archive » Závislost na počítačových hrách is really fastidious and I have learned lot of things from it on the topic of blogging. thanks.
  cheap oakleys http://www.mikefrancois.com/icon/browser/en.php

 47. 22.2.2014 v 17:15 - pujan shrestha -

  about c programming and android games and apps.C programming codes for beginer

 48. 5.9.2014 v 15:08 - Willetta -

  Then when I add the cream, my face just glows.

 49. 31.1.2016 v 16:40 - boom beach free diamonds -

  boom beach free diamonds I got lot of Boom beach diamonds for free from this website. so happy that there is a site where we get Boom Beach diamonds for free.Hurry up go to this site to get the diamonds.You just have to enter your username or nicknam…

  Acquired lot of Boom beach diamonds for free from this site. I became so so happy that there is a site where effortlessly we can get Boom Beach diamonds for free.Dash up go to this site to get the diamonds for free.Just enter the nickname and get the d…

 50. 9.6.2016 v 19:21 - Saranow -

  Nice post. https://www.saranow.com

Reklama

Odpovědět